УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ЦЕНТР НАУКИ ТА КУЛЬТУРИ ХАРКІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ В. Н. КАРАЗІНА
УкраїнськаРусскийPolskaEnglish

ВИСТАВКА В РАМКАХ ВІЗУАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ ФОРУМУ «ПОГРАНКУЛЬТ: ГАЛІЦІЯКУЛЬТ»

Візуальна програма включає експозиції, що розгорнуться на близько десяти локаціях Харкова. Мистецтво Галичини ХХ – початку ХХІ століття буде представлене у всій різноманітності своїх тенденцій та різновидів: від Труша і Сельського до новітньої ікони й фотографії та перформансу.

Основний проект розмістився на двох майданчиках – у Харківському художньому музеї та ЄрміловЦентрі. Крізь призму творчості провідних галицьких митців ХХ – початку ХХІ століть розкрито основну світоглядну проблематику регіону. До експозиційного ряду залучено архівні матеріали (документи, фотографії, відео) з метою вибудувати повноцінну розповідь історії і специфіки складання старих і нових міфів про Галичину. Структуру кураторського наративу складають основні теми пограниччя: міграції, поліетнічність, залучення до ідеологічного та географічного простору імперій, мілітарність, а також специфічні риси Галичини, як от герметизм («свій до свого по своє»), місійність («український П’ємонт»), європейськість тощо. Окрема розповідь будується навколо постатей видатних художників, доля яких є показовою для ситуації, що склалася у Західній Україні у другій половині ХХ століття: Леопольда Левицького (Львів) та Опанаса Заливахи (Івано-Франківськ).

Кураторське бачення сформоване дослідженням значного масиву візуального матеріалу, базується на аналітичному підході, має критичний характер, наслідком чого є побудова експозиції за принципом поділу на тематично-проблемні блоки з інформаційним супроводом. Кураторський підхід полягає не тільки у представленні мистецтва Галичини, але й проведенні певних порівнянь та паралелей з харківським художнім досвідом. Незважаючи на різні історичні обставини й ментальність, Харків та, зокрема, Львів є визначними осередками модернізму й андеграунду, а також мають широкі аналогії в соціо-культурному аспекті – травматичний досвід радянізації, майже докорінні зміни етнічного й соціального складу населення, формування української ідентичності в умовах імперій, до складу яких вони були втягнені. Це буде показано не тільки через документальні матеріали й тексти, а й, за необхідності, через презентацію окремих творів харківських художників.

На виставці будуть представлені твори з колекцій Харківського художнього музею, Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, Музею мистецтв Прикарпаття (Івано-Франківськ), Музею шістдесятництва (Музей історії міста Києва), приватних зібрань та ін. Основу експозиції складуть роботи (живопис, графіка, об’єкт, відеоарт, інсталяція, фотографія) художників В. Костирка, Є. Равського, Ю. Коха, К. Звіринського, Р. Сельського, І. Перекліти, Є. Самборського, А. Сагайдаковського, Є. Лисика, З. Флінти, О. Аксініна, С. Петлюка, О. Турянської, І. Дюріча/І.Подольчака («Фонд Мазоха») та ін.

 

Програма заходів, що відбудуться в рамках форуму в ЦСМ «ЄрміловЦентр»

04.10 о 18-30 – відкриття форуму «ПогранКульт:ГаліціяКульт». Відкриття виставки «ГаліціяКульт». Мистецтво Галичини другої половини ХХ ст. – початку ХХI ст.

07.10 о 15-00 – кураторська екскурсія Оксани Баршинової

07.10 о 17-00 – дискусія «Міф Галичини»

08.10 о 15-00 - кураторська екскурсія Оксани Баршинової

«Школа перформансу» з 13.10 по 15.10

13.10 о 12-00 – Володимир Кауфман (Україна). Лекція.

13.10 о 16-00 – перформанси. Михайло Барабаш, Олександр Максимов, Антон Саєнко.

14.10 о 10-00 - Януш Балдига (Польща). Лекція, майстер-клас.

14.10 о 16-00 – перформанси. Тамар Рабан (Ізраїль) та Ернесто Леві (Ізраїль). Марта Босовська (Польща).

15.10. о 10-00 - Марта Босовська (Польща). Лекція та майстер-клас.

15.10 о 16-00 – перформанси. Януш Балдига (Польща), Ярина Шумська, Володимир Кауфман (Україна).

16.10 о 18-00 – презентація тематичного номера альманаху «А-Zart» Львівського палацу мистецтв «Україна: мистецтво молодих».